Fogpótlásra különböző okok miatt lehet szükségünk. Fogainkat elveszíthetjük fogszuvasodás, genetikai okok, fogágy betegség, vagy esetleg baleset miatt. Jól megválasztott fogpótlással visszaállíthatjuk a megfelelő rágóképességet, illetve esztétikát. A modern fogászat tudománya különböző anyagokat, és lehetőségeket kínál a hiányzó fogak pótlására.
Akkor van rá szükség, ha a fogállománya fogszuvasodás vagy egyéb ok miatt olyan mértékben sérül, hogy töméssel vagy betéttel (inlay, onlay) nem lehet helyreállítani.
Anyaga lehet:
- préselt kerámia: nem tartalmaz fémet, magas esztétikájú pótlás. Front fogakra szóló koronaként alkalmazzuk.
- fémkerámia (porcelán korona): a korona vázát egy vékony fém ötvözet (általában kobalt-króm) adja, erre a vázra égetik rá a leplező anyagot, a porcelánt melynek színét fogszín-kulcs segítségével tudjuk meghatározni. Ez a típusú pótlás a leggyakrabban alkalmazott.
- cirkon: teljesen fémmentes, cirkónium-dioxid alapú pótlás. Legmagasabb esztétikai igényeknek is megfelel, a legjobban ezzel a típusú fogpótlással utánozhatjuk a természetes fogakat. Mechanikai tulajdonságai is kiválóak, így hosszabb híd is készíthető belőle.
Ha egy vagy több egymásmelletti fog hiányzik a legelterjedtebb pótlás a híd-pótlás. Ilyenkor a pillér fogakat, amelyeken a híd rögzítésre kerül elő kell készíteni, le kell csiszolni. Ezzel a módszerrel több egymásmelletti hiányzó fog is pótolható. A híd a koronához hasonlóan többféle anyagból is készülhet.
Általában abban az esetben készül, amikor a páciens elvesztette fogainak jelentős részét, esetleg teljesen fogatlan. Lehet teljes, vagy részleges illetve különböző módon rögzített típusú. Ezt a megmaradt fogak száma és állapota határozza meg.